Home | About us | Educational Products | Industrial Products | MI | Contact us
Educational Products-->Other Labware -->Educational Charts-->Charts
No. HUMAN ANATOMY & PHYSIOLOGY
HA-1 Human Autonomic Nervous System
HA-2 Human Blood Groups
HA-3 Human Blood Circulation {Schematic representation of transport and exchange of Oxygen and Carbon dioxde and functioning of heart}
HA-4 Human Central & Peripheral Nervous System Spinal Cord and Brain
HA-5 Human Circulatory System Arterial & Venous
HA-6 Components of Human Blood
HA-7 Human Digestive System
HA-8 Human Ear
HA-9 Human Eye
HA-10 Human Endocrine Glands
HA-11 Human Excretory System
HA-12 Human Joints & Limbs
HA-13 Human Muscular System
HA-14 Neuron and Reflex Arc
HA-15 Human Reproductive System Male
HA-16 Human Reproductive System Female with menstrual cycle
HA-17 Human Respiratory System
HA-18 Human Skeleton
HA-19 Structure of Human Heart & Valves
HA-20 Structure of Human Skin
HA-21 Human Teeth and Tongue
HA-22 Vestigial Organs
HA-23 Homologus & Analogus Organs
HA-24 Human Embryo Development- I
HA-25 Human Embryo Development- II
HA-26 Human Lungs
HA-27 Human Kidney
HA-28 Human Lymphatic System
HA-29 Human Nose
HA-30 Human Morphology
Z-44 Animal Kingdom- Classification
Bi-7 Ultra Structure of Animal Cell
Bi-8 Ultra Structure of Plant Cell
Bi-2 Cell Organelles (Structure of Chloroplast, Mitochondria, Plasma Membrane, Nucleus, Endoplasmic Recticulum, Golgi Complex}
Bi-1 Bacteria: Ultra Structure and Kinds (micro-organism)
MB-6 Types of Bacteria
MB-7 Types of Viruses
Bi-9 Virus: Bacteriophage and Life Cycle
MB-13 Prokaryotic & Eukaryotic Cells {Ultra Structure of Prokaryotic and Eukaryotic cells and their comparision}
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
MB-12 HIV: Human Immuno Deficiency Virus {Structure and Life Cycle}
Bi-3 Chromosome Structure and Kinds
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-16 Types of RNA
Bi-14 Genetic Code
Bi-13 Central Dogma
BT-13 Gene Cloning {Process of Gene Cloning in bacteria - Recombinant DNA)
BT-22 Polymerase Chain REaction (PCR)
GT-3 Crossing Over
GT-6 Linkage
Bi-19 Homologous and Analogous Organs {Plants}
HA-23 Homologus and Analogus Organs {Animals}
GT-13 Pedigree Analysis {Illustrates pedigree involving phenotype controlled by a recessive allele and a dominant allele and symbols used in human pedigree analysis)
GT-17 Pedigree Analysis of Human Traits {Widows Peak, Hair Line, Thumb, Dimple, Earlobe, Little Finger, Rolling Tongue}
GT-14 Sex Linked Inheritance (Hemophilia)
Bi-12 Balanced Diet
Bi-17 Vitamins & Rich Food in Vitamins & its Deficiency
Bi-15 Marasms and Kwashiorkor
Z-63 Harmful and Useful Insects
Z-18 Butterfly Life History & Mouth Parts
Z-19 Housefly Life History & Mouth Parts
Z-20 Mosquito Life History & Mouth Parts
Z-21 Silkworm Life History
Z-60 Frog Life Cycle
Z-2 Plasmodium Life Cycle in Human
Z-3 Plasmodium Life Cycle in Mosquito
Bi-21 Soil Erosion
Bi-10 Sexual Reproduction in Plants
Bi-24 Cross Pollination
Bi-25 Self Pollination and Fertlisation
Bi-11 Vegetative Propagation in Plants {Stem Cutting, Layering and Grafting}
Bi-20 Solar and Lunar Eclipse
Bi-18 Solar System
Bi-26 Hazards of Smoking
Bi-23 Aids The mode of HIV/AIDS tranmission, doesnt spread and prevention
EC-1 Biosphere
EC-2 Carbon Cycle
EC-3 Nitrogen Cycle
EC-4 Oxygen Cycle
EC-5 Water Cycle
EC-6 Food Web
EC-7 Food Chain: Terrestrial and Aquatic
EC-8 Food Chain: Aquatic
EC-9 Food Chain: Grass Land
EC-10 Pond Eco System
EC-11 Sulphur Cycle
EC-12 Phosphorus Cycle
EC-13 Environmental Pollution
EC-14 Sound Pollution
EC-15 Air Pollution
EC-16 Water Pollution
EC-17 Food Pyramids
- ALGAE
B-18 Plant Kingdom Classification
MB-43 Whittackers Classification {Five Kingdom System by R.H, Whittaker and their types of nutrition with examples}
B-66 Thallus Organisation of Algae
B-1 Spirogyra Life Cycle {Haplontic Life Cycle}
B-65 Ulothrix Life Cycle
B-70 Chlamydomons (Structure & Asexual Reproduction) {Haplontic Life Cycle}
B-71 Chlamydomonas Reproduction-I (Isogamous & Anisogamous Sexual Reproduction)
B-72 Chlamydomonas Reproduction-II (Oogamous Sexual Reproduction and Zygospore Germination)
B-73 Chara
B-74 Chara Reproduction
B-75 Volvox {Haplontic Life Cycle}
B-76 Oedogonium
B-77 Oedogonium Reproduction
B-64 Vaucheria Life Cycle
B-78 Ectocarpus
B-79 Ectocarpus Life Cycle {Haplo-Diplontic Life Cycle}
- FUNGI
B-2 Rhizopus Life Cycle
MB-35 Mucor Life Cycle
MB-45 Aspergillus Life Cycle {Structure and Life Cycle- Sexual & Asexual}
MB-48 Penicillium Life Cycle
MB-44 Agaricus Life Cycle {Mushroom}
- BRYOPHYTA
B-3 Funaria Life Cycle
B-59 Funeria Gametophore {T.S. Stem & Leaf}
- PTERIDOPHYTA
B-4 Pteris Life Cycle
- GYMNOSPERMS
B-5 Cycas Life Cycle
B-60 Cycas Corolloid Root & Stem
B-61 Cycas Leaflet & Rachis
- ANGIOSPERMS MORPHOLOGY
B-67 Life Cycle of An Angiosperm {Diplontic Life Cycle}
B-6 Root Modifications
B-7 Stem Modifications: Aerial
B-8 Stem Modification: Sub Aerial & Underground
B-9 Leaf Phyllotaxy and Heterophylly
B-21 Leaf: Types and Venation
B-11 Leaf Modifications
B-16 Inflorescence: Recemose
B-17 Inflorescence: Cymose & Special
B-12 Flower and Aestivation
B-13 Androecium and Gynoecium
B-14 Fruits Types (False & True Fruits)
B-15 Dry Fruits (Dehiscent & Indehiscent)
- EMBRYOLOGY
Bi-10 Sexual Reproduction in Plants {Parts of a Flower, Pollination and Fertlisation}
Bi-11 Vegetative Reproduction in Plants {Stem Cutting, Layering and Grafting}
B-19 Microsporangium & Male Gametophyte {Anther}
B-20 Microsporangium & Female Gametophyte {Ovule}
B-10 Types of Ovules & Fertilization
B-83 Seed Germination {Hypogeal & Epigeal}
- HISTOLOGY
B-86 Meristems
B-23 Parenchyma {Simple Tissue}
B-22 Collenchyma {Simple Tissue}
B-25 Sclerenchyma {Simple Tissue}
B-26 Xylem {Complex Tissue}
B-24 Phloem {Complex Tissue}
B-63 Special Tissues
B-87 Stomata: Structure and Classification
- ANATOMY
B-27 Dicot Root (Helianthus annuus)
B-28 Dicot Stem (Helianthus annuus)
B-29 Dorsi Ventral (Dicot) Leaf (Helianthus annuus)
B-30 Isobilateral (Monocot) Leaf (Zea mays)
B-31 Monocot Root (Zea mays)
B-32 Monocot Stem (Zea mays)
B-33 Secondary Growth of Dicot Stem
B-84 Secondary Growth of Dicot Root
- PHYSIOLOGY
B-35 Glycolysis (EMP Pathway) & Electron Transport System
B-37 Krebs Cycle (TCA/Citric Acid Cycle)
B-34 Calvin Cycle (C3 Dark Reaction) {Carbon dioxide fixation/carbon assimilation}
B-36 Hatch and Slack Pathway (C4 Dicarboxylic Acid Pathway)
B-38 Light Reaction (Cyclic & Non-Cyclic Photophosrylation)
B-68 Plasmolysis, Osmosis, Diffusion
B-82 Photorespiration (C2 Cycle)
B-85 Photosynthesis Experiment
- CYTOLOGY
Bi-3 Chromosome Structure and Kinds
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-8 Ultra Structure of Plant Cell
- PLANT- HUMAN WELFARE
B-39 Tissue Culture
- TAXONOMY
B-53 Benthum & Hookers Classifications
B-40 Arecaceae (Cocos nucifera)
B-41 Asteraceae (Tridax procumbense)
B-42 Brassicaceae (Brassica compestris)
B-43 Euphorbiaceae (Ricinus communis)
B-44 Fabaceae (Tephrosia purpurea)
B-45 Fabaceae (Clitoria ternatea)
B-46 Fabaceae (Pisum sativam)
B-47 Liliaceae (Allium cepa)
B-48 Malvaceae (Hibiscus rosa- sinensis)
B-49 Poaceae (Triticum aesivium)
B-50 Rubiaceae (Ixora coccinea)
B-51 Solanaceae (Datura metal)
B-69 Solanaceae (Solanum nigrum)
B-80 Musacaee {Musa peradisiaca}
- PATHOLOGY
B-52 Blast of Paddy
B-54 Citrus Canker
B-55 Grain Smut of Sorghum
B-56 Red Rot of Sugarcane
- ECOLOGY
B-57 Hydrophytes Anatomical Features
B-58 Hydrophytes Morphological Features
B-62 Xerophytes Morphological Features
- PROTOZOA
Z-44 Animal Kingdom- Classification
Z-1 Entamoeba histolytica
Z-2 Plasmodium Life Cycle in Human
Z-3 Plasmodium Life Cycle in Mosquito
Z-4 Vorticella Conjugation
Z-45 Euglena {Structure, Reproduction and Euglenoid Movement}
Z-46 Paramecium {Structure, Binary Fission, Structure of Pellicle, Celium & its basal body}
Z-47 Amoeba Structure & Nutrition
Z-48 Amoeba Locomotion & Reproduction
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
- CNIDARIA (COLENTERATA)
Z-62 Hydra {Structure, TS & LS, Cnidoblast & TS of Testis and Ovary}
- PORIFERA
Z-61 Canal System in Sponges
- PLATYHELMINTHES
Z-49 Taenia Solium Structure {Tape worm}
Z-5 Taenia Solium Life Cycle
Z-6 Vuchareria Bancrofti Life Cycle {Filarial Worm}
- ANNELIDA (Pheretima posthuma)
Z-10 Earthworm External Morphology
Z-11 Earthworm General Anatomy
Z-7 Earthworm Blood Vascular System
Z-8 Earthworm Digestive System
Z-9 Earthworm Excretory System
Z-12 Earthworm Nervous System
Z-13 Earthworm Reproductive System
- ARTHROPODA
Z-15 Cockroach External Features & Mouth Parts (Periplanata americana}
Z-14 Cockroach Digestive System
Z-16 Cockroach Nervous System
Z-17 Cockroach Respiratory System
Z-58 Cockroach Blood Circulatory System
Z-59 Cockroach Reproductive System
Z-18 Butterfly Life History & Mouth Parts (class insecta}
Z-19 Housefly Life History & Mouth Parts (class insecta}
Z-20 Mosquito Life History & Mouth Parts (class insecta}
Z-21 Silkworm Life History (class insecta}
Z-63 Harmful and Useful Insects
- ECHINODERMATA
Z-74 Asteria Water Vascular System
- CHORDATA
Z-40 Fish Gills and Scales
- CHORDATA - Amphibia
Z-53 Frog External Features & Superficial Skeletal Muscle
Z-41 Frog Urinogenital System Male
Z-42 Frog Urinogenital System Female
Z-50 Frog Digestive System
Z-51 Frog Respiratory System
Z-52 Frog Heart
Z-54 Frog Arterial System
Z-55 Frog Venous System
Z-56 Frog Nervous System
Z-57 Frog Brain
Z-60 Frog Life Cycle
Z-80 Frog Develoment - Early
- CHORDATA - Reptilia
Z-43 Snakes (Poisonous & Non Poisonous)
- CHORDATA - Aves
Z-38 Pigeon General Anatomy
Z-39 Pigeon Respiratory System
- CHORDATA - Mammalian
Z-30 Rabbit General Anatomy
Z-24 Rabbit Arterial System
Z-25 Rabbit Brain
Z-26 Rabbit Digestive System
Z-27 Rabbit Double Circulation of Blood
Z-28 Rabbit Endocrine System
Z-29 Rabbit Excretory System
Z-31 Rabbit Embryo Development
Z-32 Rabbit Heart
Z-33 Rabbit Nervous System
Z-34 Rabbit Respiratory System
Z-35 Rabbit Reproductive System Male
Z-36 Rabbit Reproductive System Female
Z-37 Rabbit Venous System
Z-77 Rabbit Skull
Z-78 Rabbit Girdles & Limbs
Z-79 Rabbit Vertebrae
- PARASITOLOGY - Life Cycles
Z-64 Ascaris lumbricoides {Roundworm}
Z-65 Ancylostoma duodenalu {Hookworm)
Z-66 Dracunculus medinensis (Guinea/Dragon/Serpent worm)
Z-67 Enterobius vermicularis (Thread/Pin/Seat Worm)
Z-68 Schistosoma haematobium
Z-69 Trichuris trichiura (Whipworm)
Z-70 Trichinella spiralis (Trichinaworm)
Z-71 Fasciolopsis buski (The large or joint intestinal fluke}
Z-72 Leishmania donovani
Z-73 Trypanosoma gambiense
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
- HISTOLOGY
Z-22 Animal Tissue- I (Connective Tissue)
Z-23 Animal Tissue- II (Epithelial Tissue)
- CYTOLOGY
Bi-7 Ultra Structure of Animal Cell
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
PS-1 Cathode and Anode Rays
PS-2 Discharge Phenomena
PS-3 Laser Principles and Properties
PS-4 Nuclear Fusion & Fission
Ps-5 Nuclear Reactor
PS-6 Periodic Table of Elements - Long Form {Details of each element in s,p,d,f, blocks like atomic number, weight, density, M.P. B.P, Radius etc., are well depicted)
PS-7 Radioactivity - Alpha, Beta, Gamma Rays
PS-8 Preparation & Properties of Oxygen gas in lab
PS-9 Preparation & Properties of Hydrogen gas in lab
P-1 Logic Gates & DeMorghans Theorems
P-2 Dispersion- Colour Objects
P-31 Magnetism: Type of magets & its properties and magentic lines of forces
P-3 Electromagnetism
P-4 Electric Motor
P-5 Electro Magnetic Induction
P-6 Electro Magnetic Spectrum
P-7 Generators (Dynamo)
P-8 Newtons Law of Motion
P-9 Ohms Law
P-10 Reflection of Light- Mirrors
P-11 Refraction of Light- Lenses
P-12 Semiconductors
P-13 Transistors
P-14 Transformer
P-15 Cathode Ray Oscilloscope
P-16 X-Ray & Applications
P-17 Thermo Electric Effect
P-18 Light- Polarisation
P-19 Velocity of Light
P-20 Liquification of Hydrogen
P-21 Liquificaton of Air
P-22 Optical Instruments (Microscope: Simple & Compound)
P-23 Telescope
P-24 Production & Propogation of Sound Echo
P-25 Primary Electric Cells {Voltaic, Lechlanche , Dry & Dichromate Cell}
P-26 Electric Circuits
P-27 Effects of Electric Current
P-28 Renewable & Non Renewable Energy Sources
P-29 Variation of Atmosphere
P-30 K.E, P.E. Interconversion
P-31 Vernier Caliper, Screw Gauge & Spherometer
PS-6 Periodic Table of Elements Long Form
C-1 Allotropes of Carbon
C-30 Structure of Atom
C-2 Bohrs Atomic Model
C-3 Chemical Bond
C-4 Extraction of Iron: Types of Furnace
C-5 Extraction of Magnesium
C-6 Sodium Extraction (Downs Process)
C-7 Fractional Distillation of Petroleum
C-8 Hybridization
C-9 Manufacture of Alcohol
C-10 Aluminum Extraction
C-11 Ammonia Manufacture (Habers Process)
C-12 Manufacture of Portland Cement
C-13 Manufacture of Sugar from Sugarcane
C-14 Manufacture of Sodium Hydroxide & Chlorine (Nelson Process)
C-15 Nitric Acid Manufacture (Ostwald Process)
C-16 Manufacture of Sulphuric Acid & Extraction of Sulphur
C-17 Organic Chemistry-I {Isomerism, Functional Groups, Nomenclature)
C-18 Organic Chemistry-II {Alkanes, Alkenes, Alkynes & Benzene}
C-19 Bleaching Powder Manufacture {Bachmanns Plant}
C-20 Methane Preparation & Properties
C-21 Ethylene Preparation & Properties
C-22 Acetylene Preparation & Properties
C-23 Solid State
C-24 Shapes of Molecules
C-25 S.P.D Orbitals
C-26 Conformation of Ethane & Cyclohexane
C-27 Optical & Geometric Isomerism (Organic)
C-28 Optical & Geometric Isomerism (Inorganic)
C-29 Structure of Silicates
P-21 Liquificaton of Air
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-16 Types of RNA
Bi-3 Chromosome Structure and Kinds
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
Bi-14 Genetic Code
Bi-13 Central Dogma
GT-1 Chromosomal Aberrations {Depicts the changes in the structure and number of chromosome which cause mutations}
GT-2 Human Chromosomes & Giant Chromosomes {Types & Strcutures}
GT-3 Crossing Over in Drosophila & Types
GT-4 Cytoplasmic Inheritance {Presents the Cytoplasmic exchange between killer and sensitive Paramecia}
GT-5 Dihybrid Cross (Depicts the complete dominance in F1 generation with Phenotypic and Genotypic ratios in F2 generation)
GT-6 Linkage {Shows the results of two dihybrid crosses conducted by Morglan in Drosophila}
GT-7 Monohybrid Cross (Complete Dominance)
GT-8 Monohybrid Cross (InComplete Dominance)
GT-9 Monohybrid Cross (10+2 Level) Ex: Stem Height
GT-10 Mendelism-I {Covers the seven pairs of Contrasting Traits in pea plants studied by Mendel}
GT-11 Mendelism-II {Covers the topic of Test cross and Back cross by taking flower colour as an example}
GT-12 Mendilism-III {Law of Independent Assortment and Law of Segregation}
GT-13 Pedigree Analysis {Illustrates pedigree involving phenotype controlled by a recessive allele and a dominant allele and symbols used in Human Pedigree Analysis}
GT-14 Sex Linked Inheritance (Hemophilia) {Depicts the Inheritance of Hemophilic in two cases (a) between Father without Hemophilia & Mother carrier (b) between Father with Hemophilia & Mother who is not a carrier}
GT-15 Syndromes {Illustrates the types of Syndromes & its Chromosomes}
GT-16 Sex Linked Inheritence (Color Blindness)
GT-17 Pedigree Analysis of Human Traits {Widows Peak, Hair Line, Thumb, Dimple, Earlobe, Little Finger, Rolling Tongue}
GT-18 Epistatis
GT-20 Gene Therapy (Exvio & Invio GeneTheraphy and Viral & Nonviral methods used for Gene Therapy}
GT-21 Molecular Mechanism of Recombination
MB-1 Bacteria Fine Structure-I {Presents the detail structure of Capsule, Mesosome and differentiates the gram +ve and gram -ve of Cell Wall}
MB-2 Bacteria Fine Structure-II {Presents the detail structure of Flagella, Nucleus, Ribosome and Polysome}
MB-3 Bacteria Sporulation {Sprorulation Cycle- Process of Endospore formation and its Strcuture}
MB-4 Bacteria Germination & Cell Division {Process of germination and formation of two haploid cells by cell division}
MB-5 Bacterial Plasmids & Transposons {{Shows the Bacterium, forms of Plasmids and its types, Transposon- formation of Lollipop, stem and loop structure}
MB-6 Types of Bacteria {Shows the different types of bacteria based on shapes and its examples}
MB-7 Types of Viruses {Shows the three types of Vruses- Animal, Plant and Bacteriophage}
MB-8 Cultivation of Viruses {Embryonated Egg, Animal Innoculation, Cell Culture and its Types}
MB-9 T4 - Lytic & Lysogenic Cycle {Depicts the Lytic and Lysogenic cycle in T4 bacteriophage}
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
MB-12 HIV - Human Immuno Deficiencey Virus {Structure and Life Cycle}
MB-13 Prokaryotic & Eukaryotic Cells {Ultra Structure of Prokaryotic and Eukaryotic cells and their comparision}
MB-14 DNA Replication in Bacteria {Shows the origin of replication, enzymes involved in replication, mechanism of DNA replication, modes of replication}
MB-15 DNA Repair System {Shows the different steps of DNA damage and repair mechanism}
MB-16 DNA Viral Replication {Represents the viral replication in dsDNA, Retroviruses, ssRNA+ and ssRNA-}
MB-17 DNA Genetic Material {Depicts the experimental proof for DNA by Hershey-Chase Experiment and Messelson-Stahls Experiment}
MB-18 Gene Regulation-I {LAC Operon} {Depicts Genetic map of E-Coli, Lac Operon concept and the mechanism of Lac Operon in absence and presence of an inducer}
MB-19 Gene Regulation-II {Tryptophan Operon} {Depicts genetic map of Tryptophan Operon concept and the mechanism of Tryptophan Operon in absence and presence of an inducer}
MB-20 Gene Regulation-III {ARABINOSE Operon} {Depicts the components of Arabinose Operon, protein binding sites in regulatory, region and its repressed and induced state}
MB-21 Gene Transfer Conjugation {Lederberg & Tatums Experiment, Bernard Davis Experiment, steps in F Plasmid Transfer Conjugation between Hfr & F- Cell}
MB-22 Gene Transfer Transformation {It shows Griffiths Experiment, steps in transformation and mechanism}
MB-23 Gene Transfer Transduction {Shows Zinder & Lederberg Experiment, Geralised Transduction by bacteriophage and specialized transduction by temperate bacteriophage}
MB-24 Protein Synthesis {Shows the Central Dogma, Structure of RNA Polymerase and Process of Protein Synthesis (Transcription and Translation)
MB-25 Protein Synthesis-Translation {Illustrates the translation in both Prokaryotes and Eukaryotes}
MB-26 Protein Synthesis-Transcription {Illustrates the transcription in both Prokaryotes & Eukaryotes}
MB-27 Pure Culture Techniques-I {Isolation of micro organisms by Pour Plate and Streak Plate Method}
MB-28 Pure Culture Techniques-II {Isolation of micro organisms by Serial Dilution Method and Spread Plate Method}
MB-29 Control of Micro Organisms {Represents the Physical, Chemical and Mechanical methods of sterilization for the control of microbial growth and equipments}
MB-30 Light Microscope & Its Types {Depicts principle of Light Microscope and its types- Bright field, Dark field, Flouroscence and Phase contrast Microscopes}
MB-31 Electron Microscope & Its Types {Illustrates the working principle of Electron Microscope and its types- Scanning and Transmission Electroscope}
MB-32 Waste Water Treatment {Schematic representation of purification of waste water to produce pure potable drinking water}
MB-33 Sewage Treatment (Schematiuc Represenatation of Sewage tretament in two stages - Primary and Secondary treatment}
MB-34 Bacteria Motility Test {Shows parts of flagella and hanging drop technique procedure}
MB-35 Mucor Life Cycle {Structure and Life Cycle- Sexual & Asexual)
MB-36 Multiple Tube Fermentation Test (Diagrammatic represenatation of complete procedure}
MB-37 Winogradsky Column {Diagram and Organisms present in the Winogradsky Column}
MB-38 Acid Fast Staining {Ziehl-Neelsen Acid-Fast Stating Procedure}
MB-39 Grams Staining {Diagrammatic represenatation of GS Procedure}
MB-40 Capsule Staining {Structure of Capsule and diagrammatic represenatation of Capsule Staining Procedure}
MB-41 Spore Staining {Diagrammatic represenatation of Spore Staining Procedure}
MB-42 Negative Staining {Diagrammatic represenatation of Negetive Staining Procedure}
MB-43 Whittackers Classification {Five Kingdom System by R.H, Whittaker and their types of nutrition with examples}
MB-44 Agaricus Life Cycle {Mushroom}
MB-45 Aspergillus Life Cycle {Structure and Life Cycle - Sexual & Asexual}
MB-46 Cultural Characteristics-I (Forms, Margins and Elevation of Colonies}
MB-47 Cultural Characteristics-II {Growth patterns on Slants & Broths, and forms of growth in Nutrient Geletin Stabs}
MB-48 Penicillium Life Cycle {Structure and Stages of Life Cycle - Asexual-Conidial Stage and Sexual-Ascigerrous stage}
BC-1 Protein Structure {Illustrates the formation of Peptide bond, primary, secondary, tertiary and quaternary structures of protein, with alpha Helix & beta anti parallel pleated sheet}
BC-2 Classifications of Proteins with examples and structures
BC-3 Amino Acid Structure-I {Represents the Structure of 10 Aminoacids}
BC-4 Amino Acid Structure-II {Represents the Structure of 10 Aminoacids}
BC-5 Classification of Amino Acid {Represents the various classification based on polarity, reaction in solutions, Amino & carboxyl groups, structure of side chains & Biological importance}
BC-6 Carbohydrates Structure & Classification {Represents the basic structure of carbohydrates & its classification with examples}
BC-7 Lipids Structure & Classification
BC-8 Enzymes Classification & Kinetics {Shows the classification, Enzyme action & inhibition}
BC-9 Chromatography-I {AB-Affinity, Thin layer, Circular, Molecular sieve, Paper and Gas Chromotography}
BC-10 Chromatography-II {Gel filteration, Ion Exchange, Hydrophobic Interaction chromatography technique with procedure}
BC-11 HPLC {Depicts the process in a diagrammatic representation}
BC-12 Electrophoresis Procedure {Explains the complete process of eletrophoresis with diagrammatic represenatation}
BC-13 Electrophoresis-I {Polyacrylamide, Discontinuous (Disc), Moving Boundry Electrophoresis)
BC-14 Electrophoresis-II {Paper & High Voltage Electrophoresis, Iso Electric Focusing}
BC-15 Prophyrins {Depicts the porphyrin nucleus & shows the structure of metalloporphyrins and its examples Vitamin B12, Chlorophylla and HEME}
BC-16 Urea Cycle {Shows biosynthesis of Urea from carbamoyl phosphate}
BC-17 Nucleotide & Biosynthesis-I {Shows the structure of Purines with their biosynthesis)
BC-18 Nucleotide & Biosynthesis-II {Shows the structure Pyrimidines with their biosynthesis}
BC-19 An Over View of Amino Acid Biosynthesis {Represents the biosynthesis of 20 amino acids from Glucose & its various products}
BC-20 Biosynthesis of Alanine, Asparagine, Glutamine {Represents the biosynthesis of Alianine & Glutamine from pyruvate & Asparagine from oxaloacetoacetate}
BC-21 Biosynthesis of Serine, Glycine, Cysteine from three phosphoglycerate
BC-22 Biosynthesis of Histidine from 5-Phosphoribosyl-a-pyrophosphate (PRPP}
BC-23 Biosynthesis of Aromatic Amino Acids from Chorismate
BC-24 Biosynthesis of Proline & Arginine from Glutamate
BC-25 Biosynthesis of Lysine & Methionine from Aspartate
BC-26 Biosynthesis of Isoleucine Valine & Leucine from Pyruvate
BC-27 Biosynthesis of Glutamate, Aspartate & Threonine from Oxaloacetic acid
BT-1 Action of Restriction of Enzyme {Shows both the cleavage styles & their examples with the plane of cutting}
BT-2 Bio-Reactors-I {Designs of Stirred-Tanks, Sparged Stirred Tank, Membrane cycle, Packed Bed, Tower, Cyclone column and A hollow fibre bioreactor}
BT-3 Bio-Reactors-II {Design of Cylindro-conical Bioreactor & V-fermenter for production of plant metabolites and vessels used for animal cell cultures}
BT-4 Bio Gas Plant {Designs of horizontal & vertical, fixed dome type biogas plant and anerobic fixed bed reactor system}
BT-5 DNA Synthesis-I {Illustrates the synthesis of complementary DNA by reverse transcription}
BT-6 DNA Synthesis-II {Illustrates the gene machine apparatus and parts of a gene machine in schematic representation}
BT-7 DNA Synthesis-III {Phosphoramidite method of DNA synthesis, Assembling the Duplex DNA, Enzymatic synthesis of DNA}
BT-8 DNA Finger Printing {Shows the variable number of tandem repeats on chromosomes of Individuals `A, `B and comparision of bands with DNA from crime scene `C}
BT-9 DNA Finger Printing {Explain the complete process of the technique with two examples, Case of rape victim and Case of paternal testing}
BT-10 Gene Transfer Techniques-I (Covers the transformation, micro injection, transduction techniques}
BT-11 Gene Transfer Techniques-II {Covers the micro projectile bombardment techniques, transfection, and electoporation techniques}
BT-12 Gene Transfer Techniques-III {Covers the magnetofection, Liposome mediated Gene transfer, Agro bacterium mediated gene transfer techniques}
BT-13 Gene Cloning {Process of gene cloning in bactetia - Recombinant DNA)
BT-14 Gene Library {Illustrates the construction of complementary DNA library which is also called as gene bank}
BT-15 Hybridoma Technology
BT-16 Insulin Production {Covers the synthesis insulin of via chemically synthesized gene cloning and in human cells}
BT-17 Immobilization of Enzymes {Covers the techniques of Immobilization, absorption, non–covalent entrapment, covalent binding, entrapment with covalent binding, Membrane Confinement, Cross linking & Liposomal entrapment)
BT-18 Northern Hybridization
BT-19 Southern Hybridization
BT-20 Western Hybridization
BT-21 Pencilllin Production {Shows the schematic representation of penicillin production and includes the types of penicillin structure of penicillin}
BT-22 Polymerase Chain REaction (PCR) {Illustrates the process of PCR with the PCR apparatus}
BT-23 Sheep Cloning
BT-24 Single Cell Protein (SCP) {Schematic representation of SCP commercial production from Hydrocarbons and some micro organisms used as SCP}
BT-25 Transgenic Animals {Ex: Cow}
BT-26 Transgenic Plants
BT-27 Vectors-I {Structure of Plasmid & Cosmid and types of vectors- Plant & Shuttle}
BT-28 Vectors-II {Animal & Artificial - Yeast and Bacteria}
BT-29 Vectors-III (Structure of l Phase, Expression and Phasmid l ZAP Vectors and Transposons}
BT-30 Embryonic Stem Cell Technology {Depicts the making of transgenic mice using engineered embryonic stem cells}
BT-31 Applications of Genetic Engineering
IM-1 Antigen Antibody Reaction-I Illustrates the precipitation reaction and its mechanism & Immuno electrophoresis.
IM-2 Antigen Antibody Reactions-II Illustrates the Agglutination reaction, Haemagglutination and direct & indirect coombs/antiglobulin test}
IM-3 Antigen Antibody Reactions-III {Shows Opsonisation, Neutralization, radio immuno assay & Immuno Fluorescence techniques}
IM-4 Blood Cell Maturation {Shows the formation of different types of blood cells}
IM-5 Complement System {Shows classical. lectin and alternative pathway}
IM-6 Cells of Immune System {Depicts the types of lineage and progenitors & formation of different cells of immune system}
IM-7 Cell Surface Receptors {Shows three classes of CSR - 1.Ion-Channel, 2.G-Protein and 3.Enzyme Receptors}
IM-8 ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay) Shows the process of ELISA both direct antigen coating (DA) & Double antibody Sandwich (DAs)
IM-9 Hpersensitivity-I & II {Depicts the TypeI- Anaphylactic and Type II- Cytotoxic reaction}
IM-10 Hypersensitivity-III & IV Depicts the Type III- Immune complex mediated hypersensitivity and Type IV -Cell mediated delayed hypersensitivity)
IM-11 Hypersensitivity-V {Depicts the Type V- Stimulatory hypersensitivity (Thyrotoxicosis or Graves’s disease)
IM-12 Immunoglobulin (Shows the 3D and Primary structure and types of Monomer lgG. lgD, lgE, Diamer secretory lgA and Pentamer lgM}
IM-13 Interferon Production {Shows the production of three types of interferon’s with structure- IFN a.b,g of Interferon}
IM-14 Lymphocyte Immune Defence {Represents the T Cell & B Cell immune defence}
IM-15 Lymphocyte Activation {Represents the activation of T & B lymphocyte}
IM-16 MHC- Major Histo Compatability {Represents the structure of two classes of MHC & its pathway both exogenous & endogenous}
IM-17 Primary Lymphoid Organs {Shows different types of primary lymphoid organs - Thymus (TS & Tissue), Bone marrrow and Bursa of fabricius
IM-18 Secondary Lymphoid Organs {Presents the structure of Lymph node, Spleen, Mucosa associated lymphoid tissue}
IM-19 Polyclonal Antibodies {Shows the structure and polyclonal antibodies}
IM-20 Cell Cycle & Regulation (Shows the cell cycle and regulation}
PH-1 Anise Fruit
PH-2 Aloes (Aloevera)
PH-3 Ashwagandha
PH-4 Belladonna
PH-5 Clove Bud
PH-6 Coriander Fruit
PH-7 Cascara Bark
PH-8 Cordamom Fruit
PH-9 Cinnamon Bark
PH-10 Digitallis Leaf
PH-11 Datura Leaf
PH-12 Ephedra Stem
PH-13 Fennel Fruit
PH-14 Ginger Rhizome
PH-15 Ipecacuanha Root
PH-16 Kurchi Bark
PH-17 Liquorice Root
PH-18 Nuxvomica Seed
PH-19 Quantitative Pharmacognosy-I
PH-20 Quantitative Pharmacognosy-II (Determination of Vein Islet Number and Palsade ration}
PH-21 Rauwolfia Root
PH-22 Squill
PH-23 Senna Leaf
PH-24 Turmeric
PH-25 Typical Examples of Epidermis Showing Stomata,Trichromes & Epidermal Cells
PH-26 Vasaka Leaf
P-22 Optical Instruments (Microscope: Simple & Compound)
MB-30 Light Microscope & Its Types {Depicts principle of Light Microscope and its types- Bright field, Dark field, Flouroscence and Phase contrast Microscopes}
MB-31 Electron Microscope & Its Types {Illustrates the working principle of Electron Microscope and its types- Scanning and Transmission Electroscope}
MB-29 Control of Micro Organisms {Represents the Physical, Chemical and Mechanical methods of sterilization for the control of microbial growth and equipments}
MB-38 Acid Fast Staining {Ziehl-Neelsen Acid-Fast Stating Procedure}
MB-39 Grams Staining {Diagrammatic represenatation of GS Procedure}
MB-40 Capsule Staining {Structure of Capsule and diagrammatic represenatation of Capsule Staining Procedure}
MB-41 Spore Staining {Diagrammatic represenatation of Spore Staining Procedure}
MB-42 Negative Staining {Diagrammatic represenatation of Negetive Staining Procedure}
MB-34 Bacteria Motility Test {Shows parts of flagella and hanging Drop Technique procedure}
MB-36 Multiple Tube Fermentation Test (Diagrammatic represenatation of complete procedure}
MB-27 Pure Culture Techniques-I {Isolation of micro organisms by Pour Plate and Streak Plate Method}
MB-28 Pure Culture Techniques-II {Isolation of micro organisms by Serial Dilution Method and Spread Plate Method}
MB-46 Cultural Characteristics-I (Forms, Margins and Elevation of Colonies}
MB-47 Cultural Characteristics-II {Growth patterns on Slants & Broths, and forms of growth in Nutrient Geletin Stabs}
BC-12 Electrophoresis Procedure {Explains the complete process of eletrophoresis with diagrammatic represenatation}
BC-13 Electrophoresis-I {Polyacrylamide, Discontinuous (Disc), Moving Boundry Electrophoresis)
BC-14 Electrophoresis-II {Paper & High Voltage Electrophoresis, Iso Electric Focusing}
BC-9 Chromatography-I {AB-Affinity, Thin layer, Circular, Molecular sieve, Paper and Gas Chromotography}
BC-10 Chromatography-II {Gel filteration, Ion Exchange, Hydrophobic Interaction chromatography technique with procedure}
MB-35 Mucor Life Cycle
MB-44 Agaricus Life Cycle {Mushroom}
MB-45 Aspergillus Life Cycle {Structure and Life Cycle- Sexual & Asexual}
MB-48 Penicillium Life Cycle
MB-43 Whittackers Classification {Five Kingdom System by R.H, Whittaker and their types of nutrition with examples}
- Microbial Biotechnology
BT-24 Single Cell Protein {Schematic representation of SCP commercial production from Hydrocarbons and some micro organisms used as SCP}
MB-21 Gene Transfer Conjugation {Lederberg & Tatums Experiment, Bernard Davis Experiment, steps in F Plasmid Transfer Conjugation between Hfr & F- Cell}
MB-22 Gene Transfer Transformation {It shows Griffiths Experiment, steps in transformation and mechanism}
MB-23 Gene Transfer Transduction {Shows Zinder & Lederberg Experiment, Geralised Transduction by bacteriophage and specialized transduction by temperate bacteriophage}
- Immunology & Immuno Biotechnology
BT-18 Northern- Hybridization
BT-19 Southern- Hybridization
BT-20 Western- Hybridization
IM-1 Antigen Antibody Reaction-I Illustrates the precipitation reaction and its mechanism & Immuno electrophoresis.
IM-2 Antigen Antibody Reactions-II Illustrates the Agglutination reaction, Haemagglutination and direct & indirect coombs/antiglobulin test}
IM-3 Antigen Antibody Reactions-III {Shows Opsonisation, Neutralization, radio immuno assay & Immuno Fluorescence techniques}
IM-4 Blood Cell Maturation {Shows the formation of different types of blood cells}
IM-5 Complement System {Shows classical. lectin and alternative pathway}
IM-6 Cells of Immune System {Depicts the types of lineage and progenitors & formation of different cells of immune system}
IM-7 Cell Surface Receptors {Shows three classes of CSR - 1.Ion-Channel, 2.G-Protein and 3.Enzyme Receptors}
IM-8 ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay) Shows the process of ELISA both direct antigen coating (DA) & Double antibody Sandwich (DAs)
IM-9 Hpersensitivity-I & II {Depicts the TypeI- Anaphylactic and Type II- Cytotoxic reaction}
IM-10 Hypersensitivity-III & IV Depicts the Type III- Immune complex mediated hypersensitivity and Type IV -Cell mediated delayed hypersensitivity)
IM-11 Hypersensitivity-V {Depicts the Type V- Stimulatory hypersensitivity (Thyrotoxicosis or Graves’s disease)
IM-12 Immunoglobulin (Shows the 3D and Primary structure and types of Monomer lgG. lgD, lgE, Diamer secretory lgA and Pentamer lgM}
IM-13 Interferon Production {Shows the production of three types of interferon’s with structure- IFN a.b,g of Interferon}
IM-14 Lymphocyte Immune Defence {Represents the T Cell & B Cell immune defence}
IM-15 Lymphocyte Activation {Represents the activation of T & B lymphocyte}
IM-16 MHC- Major Histo Compatability {Represents the structure of two classes of MHC & its pathway both exogenous & endogenous}
IM-17 Primary Lymphoid Organs {Shows different types of primary lymphoid organs - Thymus (TS & Tissue), Bone marrrow and Bursa of fabricius
IM-18 Secondary Lymphoid Organs {Presents the structure of Lymph node, Spleen, Mucosa associated lymphoid tissue}
IM-19 Polyclonal Antibodies {Shows the structure and polyclonal antibodies}
IM-20 Cell Cycle & Regulation (Shows the cell cycle and regulation}
BT-15 Hybridoma Technology (monoclonal antibodies)
- Molcecular Biology & Genetic Engineering
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-16 Types of RNA
MB-14 DNA Replication in Bacteria {Shows the origin of replication, enzymes involved in replication, mechanism of DNA replication, modes of replication}
MB-15 DNA Repair System {Shows the different steps of DNA damage and repair mechanism}
MB-16 DNA Viral Replication {Represents the viral replication in dsDNA, Retroviruses, ssRNA+ and ssRNA-}
MB-17 DNA Genetic Material {Depicts the experimental proof for DNA by Hershey-Chase Experiment and Messelson-Stahls Experiment}
MB-24 Protein Synthesis {Shows the Central Dogma, Structure of RNA Polymerase and Process of Protein Synthesis (Transcription and Translation)
MB-25 Protein Synthesis-Translation {Illustrates the translation in both Prokaryotes and Eukaryotes}
MB-26 Protein Synthesis-Transcription {Illustrates the transcription in both Prokaryotes & Eukaryotes}
BT-27 Vectors-I {Structure of Plasmid & Cosmid and types of vectors- Plant & Shuttle}
BT-28 Vectors-II {Animal & Artificial - Yeast and Bacteria}
BT-29 Vectors-III (Structure of l Phase, Expression and Phasmid l ZAP Vectors and Transposons}
BT-31 Applications of Genetic Engineering
- Bio Process Technology
BT-2 Bio-Reactors-I {Designs of Stirred-Tanks, Sparged Stirred Tank, Membrane cycle, Packed Bed, Tower, Cyclone column and A hollow fibre bioreactor}
BT-3 Bio-Reactors-II {Design of Cylindro-conical Bioreactor & V-fermenter for production of plant metabolites and vessels used for animal cell cultures}
BT-21 Pencilllin Production {Shows the schematic representation of penicillin production and includes the types of penicillin structure of penicillin}
- Enzyme Biotechnology
BC-8 Enzymes Classification & Kinetics {Shows the classification, Enzyme action & inhibition}
BT-17 Immobilization of Enzymes {Covers the techniques of Immobilization, absorption, non–covalent entrapment, covalent binding, entrapment with covalent binding, Membrane Confinement, Cross linking & Liposomal entrapment)
BT-25 Transgenic Animals {Ex: Cow}
BT-30 Embryonic Stem Cell Technology {Depicts the making of transgenic mice using engineered embryonic stem cells}
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
Z-64 Ascaris lumbricoides {Roundworm}
Z-65 Ancylostoma duodenalu {Hookworm)
Z-66 Dracunculus medinensis (Guinea/Dragon/Serpent worm)
Z-67 Enterobius vermicularis (Thread/Pin/Seat Worm)
Z-68 Schistosoma haematobium
Z-69 Trichuris trichiura (Whipworm)
Z-70 Trichinella spiralis (Trichinaworm)
Z-71 Fasciolopsis buski (The large or joint intestinal fluke}
Z-72 Leishmania donovani
Z-73 Trypanosoma brucei gambiense
Z-1 Entamoeba histolytica
Z-2 Plasmodium Life Cycle in Human
Z-3 Plasmodium Life Cycle in Mosquito
Z-5 Taenia Solium Life Cycle
Z-6 Vuchareria Bancrofti Life Cycle
Z-49 Taenia Solium Structure
HA-1 Human Autonomic Nervous System
HA-2 Human Blood Groups
HA-3 Human Blood Circulation {Schematic representation of transport and exchange of Oxygen and Carbon dioxde and functioning of heart}
HA-4 Human Central & Peripheral Nervous System Spinal Cord and Brain
HA-5 Human Circulatory System Arterial & Venous
HA-6 Components of Human Blood
HA-7 Human Digestive System
HA-8 Human Ear
HA-9 Human Eye
HA-10 Human Endocrine Glands
HA-11 Human Excretory System
HA-12 Human Joints & Limbs
HA-13 Human Muscular System
HA-14 Neuron and Reflex Arc
HA-15 Human Reproductive System Male
HA-16 Human Reproductive System Female with menstrual cycle
HA-17 Human Respiratory System
HA-18 Human Skeleton
HA-19 Structure of Human Heart & Valves
HA-20 Structure of Human Skin
HA-21 Human Teeth and Tongue
HA-22 Vestigial Organs
HA-23 Homologus & Analogus Organs
HA-24 Human Embryo Development- I
HA-25 Human Embryo Development- II
HA-26 Human Lungs
HA-27 Human Kidney
HA-28 Human Lymphatic System
HA-29 Human Nose
HA-30 Human Morphology
Z-44 Animal Kingdom- Classification
Bi-7 Ultra Structure of Animal Cell
Bi-8 Ultra Structure of Plant Cell
Bi-2 Cell Organelles (Structure of Chloroplast, Mitochondria, Plasma Membrane, Nucleus, Endoplasmic Recticulum, Golgi Complex}
Bi-1 Bacteria: Ultra Structure and Kinds (micro-organism)
MB-6 Types of Bacteria
MB-7 Types of Viruses
Bi-9 Virus: Bacteriophage and Life Cycle
MB-13 Prokaryotic & Eukaryotic Cells {Ultra Structure of Prokaryotic and Eukaryotic cells and their comparision}
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
MB-12 HIV: Human Immuno Deficiency Virus {Structure and Life Cycle}
Bi-3 Chromosome Structure and Kinds
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-16 Types of RNA
Bi-14 Genetic Code
Bi-13 Central Dogma
BT-13 Gene Cloning {Process of Gene Cloning in bacteria - Recombinant DNA)
BT-22 Polymerase Chain REaction (PCR)
GT-3 Crossing Over
GT-6 Linkage
Bi-19 Homologous and Analogous Organs {Plants}
HA-23 Homologus and Analogus Organs {Animals}
GT-13 Pedigree Analysis {Illustrates pedigree involving phenotype controlled by a recessive allele and a dominant allele and symbols used in human pedigree analysis)
GT-17 Pedigree Analysis of Human Traits {Widows Peak, Hair Line, Thumb, Dimple, Earlobe, Little Finger, Rolling Tongue}
GT-14 Sex Linked Inheritance (Hemophilia)
Bi-12 Balanced Diet
Bi-17 Vitamins & Rich Food in Vitamins & its Deficiency
Bi-15 Marasms and Kwashiorkor
Z-63 Harmful and Useful Insects
Z-18 Butterfly Life History & Mouth Parts
Z-19 Housefly Life History & Mouth Parts
Z-20 Mosquito Life History & Mouth Parts
Z-21 Silkworm Life History
Z-60 Frog Life Cycle
Z-2 Plasmodium Life Cycle in Human
Z-3 Plasmodium Life Cycle in Mosquito
Bi-21 Soil Erosion
Bi-10 Sexual Reproduction in Plants
Bi-24 Cross Pollination
Bi-25 Self Pollination and Fertlisation
Bi-11 Vegetative Propagation in Plants {Stem Cutting, Layering and Grafting}
Bi-20 Solar and Lunar Eclipse
Bi-18 Solar System
Bi-26 Hazards of Smoking
Bi-23 Aids The mode of HIV/AIDS tranmission, doesnt spread and prevention
EC-1 Biosphere
EC-2 Carbon Cycle
EC-3 Nitrogen Cycle
EC-4 Oxygen Cycle
EC-5 Water Cycle
EC-6 Food Web
EC-7 Food Chain: Terrestrial and Aquatic
EC-8 Food Chain: Aquatic
EC-9 Food Chain: Grass Land
EC-10 Pond Eco System
EC-11 Sulphur Cycle
EC-12 Phosphorus Cycle
EC-13 Environmental Pollution
EC-14 Sound Pollution
EC-15 Air Pollution
EC-16 Water Pollution
EC-17 Food Pyramids
- ALGAE
B-18 Plant Kingdom Classification
MB-43 Whittackers Classification {Five Kingdom System by R.H, Whittaker and their types of nutrition with examples}
B-66 Thallus Organisation of Algae
B-1 Spirogyra Life Cycle {Haplontic Life Cycle}
B-65 Ulothrix Life Cycle
B-70 Chlamydomons (Structure & Asexual Reproduction) {Haplontic Life Cycle}
B-71 Chlamydomonas Reproduction-I (Isogamous & Anisogamous Sexual Reproduction)
B-72 Chlamydomonas Reproduction-II (Oogamous Sexual Reproduction and Zygospore Germination)
B-73 Chara
B-74 Chara Reproduction
B-75 Volvox {Haplontic Life Cycle}
B-76 Oedogonium
B-77 Oedogonium Reproduction
B-64 Vaucheria Life Cycle
B-78 Ectocarpus
B-79 Ectocarpus Life Cycle {Haplo-Diplontic Life Cycle}
- FUNGI
B-2 Rhizopus Life Cycle
MB-35 Mucor Life Cycle
MB-45 Aspergillus Life Cycle {Structure and Life Cycle- Sexual & Asexual}
MB-48 Penicillium Life Cycle
MB-44 Agaricus Life Cycle {Mushroom}
- BRYOPHYTA
B-3 Funaria Life Cycle
B-59 Funeria Gametophore {T.S. Stem & Leaf}
- PTERIDOPHYTA
B-4 Pteris Life Cycle
- GYMNOSPERMS
B-5 Cycas Life Cycle
B-60 Cycas Corolloid Root & Stem
B-61 Cycas Leaflet & Rachis
- ANGIOSPERMS MORPHOLOGY
B-67 Life Cycle of An Angiosperm {Diplontic Life Cycle}
B-6 Root Modifications
B-7 Stem Modifications: Aerial
B-8 Stem Modification: Sub Aerial & Underground
B-9 Leaf Phyllotaxy and Heterophylly
B-21 Leaf: Types and Venation
B-11 Leaf Modifications
B-16 Inflorescence: Recemose
B-17 Inflorescence: Cymose & Special
B-12 Flower and Aestivation
B-13 Androecium and Gynoecium
B-14 Fruits Types (False & True Fruits)
B-15 Dry Fruits (Dehiscent & Indehiscent)
- EMBRYOLOGY
Bi-10 Sexual Reproduction in Plants {Parts of a Flower, Pollination and Fertlisation}
Bi-11 Vegetative Reproduction in Plants {Stem Cutting, Layering and Grafting}
B-19 Microsporangium & Male Gametophyte {Anther}
B-20 Microsporangium & Female Gametophyte {Ovule}
B-10 Types of Ovules & Fertilization
B-83 Seed Germination {Hypogeal & Epigeal}
- HISTOLOGY
B-86 Meristems
B-23 Parenchyma {Simple Tissue}
B-22 Collenchyma {Simple Tissue}
B-25 Sclerenchyma {Simple Tissue}
B-26 Xylem {Complex Tissue}
B-24 Phloem {Complex Tissue}
B-63 Special Tissues
B-87 Stomata: Structure and Classification
- ANATOMY
B-27 Dicot Root (Helianthus annuus)
B-28 Dicot Stem (Helianthus annuus)
B-29 Dorsi Ventral (Dicot) Leaf (Helianthus annuus)
B-30 Isobilateral (Monocot) Leaf (Zea mays)
B-31 Monocot Root (Zea mays)
B-32 Monocot Stem (Zea mays)
B-33 Secondary Growth of Dicot Stem
B-84 Secondary Growth of Dicot Root
- PHYSIOLOGY
B-35 Glycolysis (EMP Pathway) & Electron Transport System
B-37 Krebs Cycle (TCA/Citric Acid Cycle)
B-34 Calvin Cycle (C3 Dark Reaction) {Carbon dioxide fixation/carbon assimilation}
B-36 Hatch and Slack Pathway (C4 Dicarboxylic Acid Pathway)
B-38 Light Reaction (Cyclic & Non-Cyclic Photophosrylation)
B-68 Plasmolysis, Osmosis, Diffusion
B-82 Photorespiration (C2 Cycle)
B-85 Photosynthesis Experiment
- CYTOLOGY
Bi-3 Chromosome Structure and Kinds
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-8 Ultra Structure of Plant Cell
- PLANT- HUMAN WELFARE
B-39 Tissue Culture
- TAXONOMY
B-53 Benthum & Hookers Classifications
B-40 Arecaceae (Cocos nucifera)
B-41 Asteraceae (Tridax procumbense)
B-42 Brassicaceae (Brassica compestris)
B-43 Euphorbiaceae (Ricinus communis)
B-44 Fabaceae (Tephrosia purpurea)
B-45 Fabaceae (Clitoria ternatea)
B-46 Fabaceae (Pisum sativam)
B-47 Liliaceae (Allium cepa)
B-48 Malvaceae (Hibiscus rosa- sinensis)
B-49 Poaceae (Triticum aesivium)
B-50 Rubiaceae (Ixora coccinea)
B-51 Solanaceae (Datura metal)
B-69 Solanaceae (Solanum nigrum)
B-80 Musacaee {Musa peradisiaca}
- PATHOLOGY
B-52 Blast of Paddy
B-54 Citrus Canker
B-55 Grain Smut of Sorghum
B-56 Red Rot of Sugarcane
- ECOLOGY
B-57 Hydrophytes Anatomical Features
B-58 Hydrophytes Morphological Features
B-62 Xerophytes Morphological Features
- PROTOZOA
Z-44 Animal Kingdom- Classification
Z-1 Entamoeba histolytica
Z-2 Plasmodium Life Cycle in Human
Z-3 Plasmodium Life Cycle in Mosquito
Z-4 Vorticella Conjugation
Z-45 Euglena {Structure, Reproduction and Euglenoid Movement}
Z-46 Paramecium {Structure, Binary Fission, Structure of Pellicle, Celium & its basal body}
Z-47 Amoeba Structure & Nutrition
Z-48 Amoeba Locomotion & Reproduction
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
- CNIDARIA (COLENTERATA)
Z-62 Hydra {Structure, TS & LS, Cnidoblast & TS of Testis and Ovary}
- PORIFERA
Z-61 Canal System in Sponges
- PLATYHELMINTHES
Z-49 Taenia Solium Structure {Tape worm}
Z-5 Taenia Solium Life Cycle
Z-6 Vuchareria Bancrofti Life Cycle {Filarial Worm}
- ANNELIDA (Pheretima posthuma)
Z-10 Earthworm External Morphology
Z-11 Earthworm General Anatomy
Z-7 Earthworm Blood Vascular System
Z-8 Earthworm Digestive System
Z-9 Earthworm Excretory System
Z-12 Earthworm Nervous System
Z-13 Earthworm Reproductive System
- ARTHROPODA
Z-15 Cockroach External Features & Mouth Parts (Periplanata americana}
Z-14 Cockroach Digestive System
Z-16 Cockroach Nervous System
Z-17 Cockroach Respiratory System
Z-58 Cockroach Blood Circulatory System
Z-59 Cockroach Reproductive System
Z-18 Butterfly Life History & Mouth Parts (class insecta}
Z-19 Housefly Life History & Mouth Parts (class insecta}
Z-20 Mosquito Life History & Mouth Parts (class insecta}
Z-21 Silkworm Life History (class insecta}
Z-63 Harmful and Useful Insects
- ECHINODERMATA
Z-74 Asteria Water Vascular System
- CHORDATA
Z-40 Fish Gills and Scales
- CHORDATA - Amphibia
Z-53 Frog External Features & Superficial Skeletal Muscle
Z-41 Frog Urinogenital System Male
Z-42 Frog Urinogenital System Female
Z-50 Frog Digestive System
Z-51 Frog Respiratory System
Z-52 Frog Heart
Z-54 Frog Arterial System
Z-55 Frog Venous System
Z-56 Frog Nervous System
Z-57 Frog Brain
Z-60 Frog Life Cycle
Z-80 Frog Develoment - Early
- CHORDATA - Reptilia
Z-43 Snakes (Poisonous & Non Poisonous)
- CHORDATA - Aves
Z-38 Pigeon General Anatomy
Z-39 Pigeon Respiratory System
- CHORDATA - Mammalian
Z-30 Rabbit General Anatomy
Z-24 Rabbit Arterial System
Z-25 Rabbit Brain
Z-26 Rabbit Digestive System
Z-27 Rabbit Double Circulation of Blood
Z-28 Rabbit Endocrine System
Z-29 Rabbit Excretory System
Z-31 Rabbit Embryo Development
Z-32 Rabbit Heart
Z-33 Rabbit Nervous System
Z-34 Rabbit Respiratory System
Z-35 Rabbit Reproductive System Male
Z-36 Rabbit Reproductive System Female
Z-37 Rabbit Venous System
Z-77 Rabbit Skull
Z-78 Rabbit Girdles & Limbs
Z-79 Rabbit Vertebrae
- PARASITOLOGY - Life Cycles
Z-64 Ascaris lumbricoides {Roundworm}
Z-65 Ancylostoma duodenalu {Hookworm)
Z-66 Dracunculus medinensis (Guinea/Dragon/Serpent worm)
Z-67 Enterobius vermicularis (Thread/Pin/Seat Worm)
Z-68 Schistosoma haematobium
Z-69 Trichuris trichiura (Whipworm)
Z-70 Trichinella spiralis (Trichinaworm)
Z-71 Fasciolopsis buski (The large or joint intestinal fluke}
Z-72 Leishmania donovani
Z-73 Trypanosoma gambiense
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
- HISTOLOGY
Z-22 Animal Tissue- I (Connective Tissue)
Z-23 Animal Tissue- II (Epithelial Tissue)
- CYTOLOGY
Bi-7 Ultra Structure of Animal Cell
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
PS-1 Cathode and Anode Rays
PS-2 Discharge Phenomena
PS-3 Laser Principles and Properties
PS-4 Nuclear Fusion & Fission
Ps-5 Nuclear Reactor
PS-6 Periodic Table of Elements - Long Form {Details of each element in s,p,d,f, blocks like atomic number, weight, density, M.P. B.P, Radius etc., are well depicted)
PS-7 Radioactivity - Alpha, Beta, Gamma Rays
PS-8 Preparation & Properties of Oxygen gas in lab
PS-9 Preparation & Properties of Hydrogen gas in lab
P-1 Logic Gates & DeMorghans Theorems
P-2 Dispersion- Colour Objects
P-31 Magnetism: Type of magets & its properties and magentic lines of forces
P-3 Electromagnetism
P-4 Electric Motor
P-5 Electro Magnetic Induction
P-6 Electro Magnetic Spectrum
P-7 Generators (Dynamo)
P-8 Newtons Law of Motion
P-9 Ohms Law
P-10 Reflection of Light- Mirrors
P-11 Refraction of Light- Lenses
P-12 Semiconductors
P-13 Transistors
P-14 Transformer
P-15 Cathode Ray Oscilloscope
P-16 X-Ray & Applications
P-17 Thermo Electric Effect
P-18 Light- Polarisation
P-19 Velocity of Light
P-20 Liquification of Hydrogen
P-21 Liquificaton of Air
P-22 Optical Instruments (Microscope: Simple & Compound)
P-23 Telescope
P-24 Production & Propogation of Sound Echo
P-25 Primary Electric Cells {Voltaic, Lechlanche , Dry & Dichromate Cell}
P-26 Electric Circuits
P-27 Effects of Electric Current
P-28 Renewable & Non Renewable Energy Sources
P-29 Variation of Atmosphere
P-30 K.E, P.E. Interconversion
P-31 Vernier Caliper, Screw Gauge & Spherometer
PS-6 Periodic Table of Elements Long Form
C-1 Allotropes of Carbon
C-30 Structure of Atom
C-2 Bohrs Atomic Model
C-3 Chemical Bond
C-4 Extraction of Iron: Types of Furnace
C-5 Extraction of Magnesium
C-6 Sodium Extraction (Downs Process)
C-7 Fractional Distillation of Petroleum
C-8 Hybridization
C-9 Manufacture of Alcohol
C-10 Aluminum Extraction
C-11 Ammonia Manufacture (Habers Process)
C-12 Manufacture of Portland Cement
C-13 Manufacture of Sugar from Sugarcane
C-14 Manufacture of Sodium Hydroxide & Chlorine (Nelson Process)
C-15 Nitric Acid Manufacture (Ostwald Process)
C-16 Manufacture of Sulphuric Acid & Extraction of Sulphur
C-17 Organic Chemistry-I {Isomerism, Functional Groups, Nomenclature)
C-18 Organic Chemistry-II {Alkanes, Alkenes, Alkynes & Benzene}
C-19 Bleaching Powder Manufacture {Bachmanns Plant}
C-20 Methane Preparation & Properties
C-21 Ethylene Preparation & Properties
C-22 Acetylene Preparation & Properties
C-23 Solid State
C-24 Shapes of Molecules
C-25 S.P.D Orbitals
C-26 Conformation of Ethane & Cyclohexane
C-27 Optical & Geometric Isomerism (Organic)
C-28 Optical & Geometric Isomerism (Inorganic)
C-29 Structure of Silicates
P-21 Liquificaton of Air
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-16 Types of RNA
Bi-3 Chromosome Structure and Kinds
Bi-4 Mitosis
Bi-5 Meiosis
Bi-14 Genetic Code
Bi-13 Central Dogma
GT-1 Chromosomal Aberrations {Depicts the changes in the structure and number of chromosome which cause mutations}
GT-2 Human Chromosomes & Giant Chromosomes {Types & Strcutures}
GT-3 Crossing Over in Drosophila & Types
GT-4 Cytoplasmic Inheritance {Presents the Cytoplasmic exchange between killer and sensitive Paramecia}
GT-5 Dihybrid Cross (Depicts the complete dominance in F1 generation with Phenotypic and Genotypic ratios in F2 generation)
GT-6 Linkage {Shows the results of two dihybrid crosses conducted by Morglan in Drosophila}
GT-7 Monohybrid Cross (Complete Dominance)
GT-8 Monohybrid Cross (InComplete Dominance)
GT-9 Monohybrid Cross (10+2 Level) Ex: Stem Height
GT-10 Mendelism-I {Covers the seven pairs of Contrasting Traits in pea plants studied by Mendel}
GT-11 Mendelism-II {Covers the topic of Test cross and Back cross by taking flower colour as an example}
GT-12 Mendilism-III {Law of Independent Assortment and Law of Segregation}
GT-13 Pedigree Analysis {Illustrates pedigree involving phenotype controlled by a recessive allele and a dominant allele and symbols used in Human Pedigree Analysis}
GT-14 Sex Linked Inheritance (Hemophilia) {Depicts the Inheritance of Hemophilic in two cases (a) between Father without Hemophilia & Mother carrier (b) between Father with Hemophilia & Mother who is not a carrier}
GT-15 Syndromes {Illustrates the types of Syndromes & its Chromosomes}
GT-16 Sex Linked Inheritence (Color Blindness)
GT-17 Pedigree Analysis of Human Traits {Widows Peak, Hair Line, Thumb, Dimple, Earlobe, Little Finger, Rolling Tongue}
GT-18 Epistatis
GT-20 Gene Therapy (Exvio & Invio GeneTheraphy and Viral & Nonviral methods used for Gene Therapy}
GT-21 Molecular Mechanism of Recombination
MB-1 Bacteria Fine Structure-I {Presents the detail structure of Capsule, Mesosome and differentiates the gram +ve and gram -ve of Cell Wall}
MB-2 Bacteria Fine Structure-II {Presents the detail structure of Flagella, Nucleus, Ribosome and Polysome}
MB-3 Bacteria Sporulation {Sprorulation Cycle- Process of Endospore formation and its Strcuture}
MB-4 Bacteria Germination & Cell Division {Process of germination and formation of two haploid cells by cell division}
MB-5 Bacterial Plasmids & Transposons {{Shows the Bacterium, forms of Plasmids and its types, Transposon- formation of Lollipop, stem and loop structure}
MB-6 Types of Bacteria {Shows the different types of bacteria based on shapes and its examples}
MB-7 Types of Viruses {Shows the three types of Vruses- Animal, Plant and Bacteriophage}
MB-8 Cultivation of Viruses {Embryonated Egg, Animal Innoculation, Cell Culture and its Types}
MB-9 T4 - Lytic & Lysogenic Cycle {Depicts the Lytic and Lysogenic cycle in T4 bacteriophage}
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
MB-12 HIV - Human Immuno Deficiencey Virus {Structure and Life Cycle}
MB-13 Prokaryotic & Eukaryotic Cells {Ultra Structure of Prokaryotic and Eukaryotic cells and their comparision}
MB-14 DNA Replication in Bacteria {Shows the origin of replication, enzymes involved in replication, mechanism of DNA replication, modes of replication}
MB-15 DNA Repair System {Shows the different steps of DNA damage and repair mechanism}
MB-16 DNA Viral Replication {Represents the viral replication in dsDNA, Retroviruses, ssRNA+ and ssRNA-}
MB-17 DNA Genetic Material {Depicts the experimental proof for DNA by Hershey-Chase Experiment and Messelson-Stahls Experiment}
MB-18 Gene Regulation-I {LAC Operon} {Depicts Genetic map of E-Coli, Lac Operon concept and the mechanism of Lac Operon in absence and presence of an inducer}
MB-19 Gene Regulation-II {Tryptophan Operon} {Depicts genetic map of Tryptophan Operon concept and the mechanism of Tryptophan Operon in absence and presence of an inducer}
MB-20 Gene Regulation-III {ARABINOSE Operon} {Depicts the components of Arabinose Operon, protein binding sites in regulatory, region and its repressed and induced state}
MB-21 Gene Transfer Conjugation {Lederberg & Tatums Experiment, Bernard Davis Experiment, steps in F Plasmid Transfer Conjugation between Hfr & F- Cell}
MB-22 Gene Transfer Transformation {It shows Griffiths Experiment, steps in transformation and mechanism}
MB-23 Gene Transfer Transduction {Shows Zinder & Lederberg Experiment, Geralised Transduction by bacteriophage and specialized transduction by temperate bacteriophage}
MB-24 Protein Synthesis {Shows the Central Dogma, Structure of RNA Polymerase and Process of Protein Synthesis (Transcription and Translation)
MB-25 Protein Synthesis-Translation {Illustrates the translation in both Prokaryotes and Eukaryotes}
MB-26 Protein Synthesis-Transcription {Illustrates the transcription in both Prokaryotes & Eukaryotes}
MB-27 Pure Culture Techniques-I {Isolation of micro organisms by Pour Plate and Streak Plate Method}
MB-28 Pure Culture Techniques-II {Isolation of micro organisms by Serial Dilution Method and Spread Plate Method}
MB-29 Control of Micro Organisms {Represents the Physical, Chemical and Mechanical methods of sterilization for the control of microbial growth and equipments}
MB-30 Light Microscope & Its Types {Depicts principle of Light Microscope and its types- Bright field, Dark field, Flouroscence and Phase contrast Microscopes}
MB-31 Electron Microscope & Its Types {Illustrates the working principle of Electron Microscope and its types- Scanning and Transmission Electroscope}
MB-32 Waste Water Treatment {Schematic representation of purification of waste water to produce pure potable drinking water}
MB-33 Sewage Treatment (Schematiuc Represenatation of Sewage tretament in two stages - Primary and Secondary treatment}
MB-34 Bacteria Motility Test {Shows parts of flagella and hanging drop technique procedure}
MB-35 Mucor Life Cycle {Structure and Life Cycle- Sexual & Asexual)
MB-36 Multiple Tube Fermentation Test (Diagrammatic represenatation of complete procedure}
MB-37 Winogradsky Column {Diagram and Organisms present in the Winogradsky Column}
MB-38 Acid Fast Staining {Ziehl-Neelsen Acid-Fast Stating Procedure}
MB-39 Grams Staining {Diagrammatic represenatation of GS Procedure}
MB-40 Capsule Staining {Structure of Capsule and diagrammatic represenatation of Capsule Staining Procedure}
MB-41 Spore Staining {Diagrammatic represenatation of Spore Staining Procedure}
MB-42 Negative Staining {Diagrammatic represenatation of Negetive Staining Procedure}
MB-43 Whittackers Classification {Five Kingdom System by R.H, Whittaker and their types of nutrition with examples}
MB-44 Agaricus Life Cycle {Mushroom}
MB-45 Aspergillus Life Cycle {Structure and Life Cycle - Sexual & Asexual}
MB-46 Cultural Characteristics-I (Forms, Margins and Elevation of Colonies}
MB-47 Cultural Characteristics-II {Growth patterns on Slants & Broths, and forms of growth in Nutrient Geletin Stabs}
MB-48 Penicillium Life Cycle {Structure and Stages of Life Cycle - Asexual-Conidial Stage and Sexual-Ascigerrous stage}
BC-1 Protein Structure {Illustrates the formation of Peptide bond, primary, secondary, tertiary and quaternary structures of protein, with alpha Helix & beta anti parallel pleated sheet}
BC-2 Classifications of Proteins with examples and structures
BC-3 Amino Acid Structure-I {Represents the Structure of 10 Aminoacids}
BC-4 Amino Acid Structure-II {Represents the Structure of 10 Aminoacids}
BC-5 Classification of Amino Acid {Represents the various classification based on polarity, reaction in solutions, Amino & carboxyl groups, structure of side chains & Biological importance}
BC-6 Carbohydrates Structure & Classification {Represents the basic structure of carbohydrates & its classification with examples}
BC-7 Lipids Structure & Classification
BC-8 Enzymes Classification & Kinetics {Shows the classification, Enzyme action & inhibition}
BC-9 Chromatography-I {AB-Affinity, Thin layer, Circular, Molecular sieve, Paper and Gas Chromotography}
BC-10 Chromatography-II {Gel filteration, Ion Exchange, Hydrophobic Interaction chromatography technique with procedure}
BC-11 HPLC {Depicts the process in a diagrammatic representation}
BC-12 Electrophoresis Procedure {Explains the complete process of eletrophoresis with diagrammatic represenatation}
BC-13 Electrophoresis-I {Polyacrylamide, Discontinuous (Disc), Moving Boundry Electrophoresis)
BC-14 Electrophoresis-II {Paper & High Voltage Electrophoresis, Iso Electric Focusing}
BC-15 Prophyrins {Depicts the porphyrin nucleus & shows the structure of metalloporphyrins and its examples Vitamin B12, Chlorophylla and HEME}
BC-16 Urea Cycle {Shows biosynthesis of Urea from carbamoyl phosphate}
BC-17 Nucleotide & Biosynthesis-I {Shows the structure of Purines with their biosynthesis)
BC-18 Nucleotide & Biosynthesis-II {Shows the structure Pyrimidines with their biosynthesis}
BC-19 An Over View of Amino Acid Biosynthesis {Represents the biosynthesis of 20 amino acids from Glucose & its various products}
BC-20 Biosynthesis of Alanine, Asparagine, Glutamine {Represents the biosynthesis of Alianine & Glutamine from pyruvate & Asparagine from oxaloacetoacetate}
BC-21 Biosynthesis of Serine, Glycine, Cysteine from three phosphoglycerate
BC-22 Biosynthesis of Histidine from 5-Phosphoribosyl-a-pyrophosphate (PRPP}
BC-23 Biosynthesis of Aromatic Amino Acids from Chorismate
BC-24 Biosynthesis of Proline & Arginine from Glutamate
BC-25 Biosynthesis of Lysine & Methionine from Aspartate
BC-26 Biosynthesis of Isoleucine Valine & Leucine from Pyruvate
BC-27 Biosynthesis of Glutamate, Aspartate & Threonine from Oxaloacetic acid
BT-1 Action of Restriction of Enzyme {Shows both the cleavage styles & their examples with the plane of cutting}
BT-2 Bio-Reactors-I {Designs of Stirred-Tanks, Sparged Stirred Tank, Membrane cycle, Packed Bed, Tower, Cyclone column and A hollow fibre bioreactor}
BT-3 Bio-Reactors-II {Design of Cylindro-conical Bioreactor & V-fermenter for production of plant metabolites and vessels used for animal cell cultures}
BT-4 Bio Gas Plant {Designs of horizontal & vertical, fixed dome type biogas plant and anerobic fixed bed reactor system}
BT-5 DNA Synthesis-I {Illustrates the synthesis of complementary DNA by reverse transcription}
BT-6 DNA Synthesis-II {Illustrates the gene machine apparatus and parts of a gene machine in schematic representation}
BT-7 DNA Synthesis-III {Phosphoramidite method of DNA synthesis, Assembling the Duplex DNA, Enzymatic synthesis of DNA}
BT-8 DNA Finger Printing {Shows the variable number of tandem repeats on chromosomes of Individuals `A, `B and comparision of bands with DNA from crime scene `C}
BT-9 DNA Finger Printing {Explain the complete process of the technique with two examples, Case of rape victim and Case of paternal testing}
BT-10 Gene Transfer Techniques-I (Covers the transformation, micro injection, transduction techniques}
BT-11 Gene Transfer Techniques-II {Covers the micro projectile bombardment techniques, transfection, and electoporation techniques}
BT-12 Gene Transfer Techniques-III {Covers the magnetofection, Liposome mediated Gene transfer, Agro bacterium mediated gene transfer techniques}
BT-13 Gene Cloning {Process of gene cloning in bactetia - Recombinant DNA)
BT-14 Gene Library {Illustrates the construction of complementary DNA library which is also called as gene bank}
BT-15 Hybridoma Technology
BT-16 Insulin Production {Covers the synthesis insulin of via chemically synthesized gene cloning and in human cells}
BT-17 Immobilization of Enzymes {Covers the techniques of Immobilization, absorption, non–covalent entrapment, covalent binding, entrapment with covalent binding, Membrane Confinement, Cross linking & Liposomal entrapment)
BT-18 Northern Hybridization
BT-19 Southern Hybridization
BT-20 Western Hybridization
BT-21 Pencilllin Production {Shows the schematic representation of penicillin production and includes the types of penicillin structure of penicillin}
BT-22 Polymerase Chain REaction (PCR) {Illustrates the process of PCR with the PCR apparatus}
BT-23 Sheep Cloning
BT-24 Single Cell Protein (SCP) {Schematic representation of SCP commercial production from Hydrocarbons and some micro organisms used as SCP}
BT-25 Transgenic Animals {Ex: Cow}
BT-26 Transgenic Plants
BT-27 Vectors-I {Structure of Plasmid & Cosmid and types of vectors- Plant & Shuttle}
BT-28 Vectors-II {Animal & Artificial - Yeast and Bacteria}
BT-29 Vectors-III (Structure of l Phase, Expression and Phasmid l ZAP Vectors and Transposons}
BT-30 Embryonic Stem Cell Technology {Depicts the making of transgenic mice using engineered embryonic stem cells}
BT-31 Applications of Genetic Engineering
IM-1 Antigen Antibody Reaction-I Illustrates the precipitation reaction and its mechanism & Immuno electrophoresis.
IM-2 Antigen Antibody Reactions-II Illustrates the Agglutination reaction, Haemagglutination and direct & indirect coombs/antiglobulin test}
IM-3 Antigen Antibody Reactions-III {Shows Opsonisation, Neutralization, radio immuno assay & Immuno Fluorescence techniques}
IM-4 Blood Cell Maturation {Shows the formation of different types of blood cells}
IM-5 Complement System {Shows classical. lectin and alternative pathway}
IM-6 Cells of Immune System {Depicts the types of lineage and progenitors & formation of different cells of immune system}
IM-7 Cell Surface Receptors {Shows three classes of CSR - 1.Ion-Channel, 2.G-Protein and 3.Enzyme Receptors}
IM-8 ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay) Shows the process of ELISA both direct antigen coating (DA) & Double antibody Sandwich (DAs)
IM-9 Hpersensitivity-I & II {Depicts the TypeI- Anaphylactic and Type II- Cytotoxic reaction}
IM-10 Hypersensitivity-III & IV Depicts the Type III- Immune complex mediated hypersensitivity and Type IV -Cell mediated delayed hypersensitivity)
IM-11 Hypersensitivity-V {Depicts the Type V- Stimulatory hypersensitivity (Thyrotoxicosis or Graves’s disease)
IM-12 Immunoglobulin (Shows the 3D and Primary structure and types of Monomer lgG. lgD, lgE, Diamer secretory lgA and Pentamer lgM}
IM-13 Interferon Production {Shows the production of three types of interferon’s with structure- IFN a.b,g of Interferon}
IM-14 Lymphocyte Immune Defence {Represents the T Cell & B Cell immune defence}
IM-15 Lymphocyte Activation {Represents the activation of T & B lymphocyte}
IM-16 MHC- Major Histo Compatability {Represents the structure of two classes of MHC & its pathway both exogenous & endogenous}
IM-17 Primary Lymphoid Organs {Shows different types of primary lymphoid organs - Thymus (TS & Tissue), Bone marrrow and Bursa of fabricius
IM-18 Secondary Lymphoid Organs {Presents the structure of Lymph node, Spleen, Mucosa associated lymphoid tissue}
IM-19 Polyclonal Antibodies {Shows the structure and polyclonal antibodies}
IM-20 Cell Cycle & Regulation (Shows the cell cycle and regulation}
PH-1 Anise Fruit
PH-2 Aloes (Aloevera)
PH-3 Ashwagandha
PH-4 Belladonna
PH-5 Clove Bud
PH-6 Coriander Fruit
PH-7 Cascara Bark
PH-8 Cordamom Fruit
PH-9 Cinnamon Bark
PH-10 Digitallis Leaf
PH-11 Datura Leaf
PH-12 Ephedra Stem
PH-13 Fennel Fruit
PH-14 Ginger Rhizome
PH-15 Ipecacuanha Root
PH-16 Kurchi Bark
PH-17 Liquorice Root
PH-18 Nuxvomica Seed
PH-19 Quantitative Pharmacognosy-I
PH-20 Quantitative Pharmacognosy-II (Determination of Vein Islet Number and Palsade ration}
PH-21 Rauwolfia Root
PH-22 Squill
PH-23 Senna Leaf
PH-24 Turmeric
PH-25 Typical Examples of Epidermis Showing Stomata,Trichromes & Epidermal Cells
PH-26 Vasaka Leaf
P-22 Optical Instruments (Microscope: Simple & Compound)
MB-30 Light Microscope & Its Types {Depicts principle of Light Microscope and its types- Bright field, Dark field, Flouroscence and Phase contrast Microscopes}
MB-31 Electron Microscope & Its Types {Illustrates the working principle of Electron Microscope and its types- Scanning and Transmission Electroscope}
MB-29 Control of Micro Organisms {Represents the Physical, Chemical and Mechanical methods of sterilization for the control of microbial growth and equipments}
MB-38 Acid Fast Staining {Ziehl-Neelsen Acid-Fast Stating Procedure}
MB-39 Grams Staining {Diagrammatic represenatation of GS Procedure}
MB-40 Capsule Staining {Structure of Capsule and diagrammatic represenatation of Capsule Staining Procedure}
MB-41 Spore Staining {Diagrammatic represenatation of Spore Staining Procedure}
MB-42 Negative Staining {Diagrammatic represenatation of Negetive Staining Procedure}
MB-34 Bacteria Motility Test {Shows parts of flagella and hanging Drop Technique procedure}
MB-36 Multiple Tube Fermentation Test (Diagrammatic represenatation of complete procedure}
MB-27 Pure Culture Techniques-I {Isolation of micro organisms by Pour Plate and Streak Plate Method}
MB-28 Pure Culture Techniques-II {Isolation of micro organisms by Serial Dilution Method and Spread Plate Method}
MB-46 Cultural Characteristics-I (Forms, Margins and Elevation of Colonies}
MB-47 Cultural Characteristics-II {Growth patterns on Slants & Broths, and forms of growth in Nutrient Geletin Stabs}
BC-12 Electrophoresis Procedure {Explains the complete process of eletrophoresis with diagrammatic represenatation}
BC-13 Electrophoresis-I {Polyacrylamide, Discontinuous (Disc), Moving Boundry Electrophoresis)
BC-14 Electrophoresis-II {Paper & High Voltage Electrophoresis, Iso Electric Focusing}
BC-9 Chromatography-I {AB-Affinity, Thin layer, Circular, Molecular sieve, Paper and Gas Chromotography}
BC-10 Chromatography-II {Gel filteration, Ion Exchange, Hydrophobic Interaction chromatography technique with procedure}
MB-35 Mucor Life Cycle
MB-44 Agaricus Life Cycle {Mushroom}
MB-45 Aspergillus Life Cycle {Structure and Life Cycle- Sexual & Asexual}
MB-48 Penicillium Life Cycle
MB-43 Whittackers Classification {Five Kingdom System by R.H, Whittaker and their types of nutrition with examples}
- Microbial Biotechnology
BT-24 Single Cell Protein {Schematic representation of SCP commercial production from Hydrocarbons and some micro organisms used as SCP}
MB-21 Gene Transfer Conjugation {Lederberg & Tatums Experiment, Bernard Davis Experiment, steps in F Plasmid Transfer Conjugation between Hfr & F- Cell}
MB-22 Gene Transfer Transformation {It shows Griffiths Experiment, steps in transformation and mechanism}
MB-23 Gene Transfer Transduction {Shows Zinder & Lederberg Experiment, Geralised Transduction by bacteriophage and specialized transduction by temperate bacteriophage}
- Immunology & Immuno Biotechnology
BT-18 Northern- Hybridization
BT-19 Southern- Hybridization
BT-20 Western- Hybridization
IM-1 Antigen Antibody Reaction-I Illustrates the precipitation reaction and its mechanism & Immuno electrophoresis.
IM-2 Antigen Antibody Reactions-II Illustrates the Agglutination reaction, Haemagglutination and direct & indirect coombs/antiglobulin test}
IM-3 Antigen Antibody Reactions-III {Shows Opsonisation, Neutralization, radio immuno assay & Immuno Fluorescence techniques}
IM-4 Blood Cell Maturation {Shows the formation of different types of blood cells}
IM-5 Complement System {Shows classical. lectin and alternative pathway}
IM-6 Cells of Immune System {Depicts the types of lineage and progenitors & formation of different cells of immune system}
IM-7 Cell Surface Receptors {Shows three classes of CSR - 1.Ion-Channel, 2.G-Protein and 3.Enzyme Receptors}
IM-8 ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay) Shows the process of ELISA both direct antigen coating (DA) & Double antibody Sandwich (DAs)
IM-9 Hpersensitivity-I & II {Depicts the TypeI- Anaphylactic and Type II- Cytotoxic reaction}
IM-10 Hypersensitivity-III & IV Depicts the Type III- Immune complex mediated hypersensitivity and Type IV -Cell mediated delayed hypersensitivity)
IM-11 Hypersensitivity-V {Depicts the Type V- Stimulatory hypersensitivity (Thyrotoxicosis or Graves’s disease)
IM-12 Immunoglobulin (Shows the 3D and Primary structure and types of Monomer lgG. lgD, lgE, Diamer secretory lgA and Pentamer lgM}
IM-13 Interferon Production {Shows the production of three types of interferon’s with structure- IFN a.b,g of Interferon}
IM-14 Lymphocyte Immune Defence {Represents the T Cell & B Cell immune defence}
IM-15 Lymphocyte Activation {Represents the activation of T & B lymphocyte}
IM-16 MHC- Major Histo Compatability {Represents the structure of two classes of MHC & its pathway both exogenous & endogenous}
IM-17 Primary Lymphoid Organs {Shows different types of primary lymphoid organs - Thymus (TS & Tissue), Bone marrrow and Bursa of fabricius
IM-18 Secondary Lymphoid Organs {Presents the structure of Lymph node, Spleen, Mucosa associated lymphoid tissue}
IM-19 Polyclonal Antibodies {Shows the structure and polyclonal antibodies}
IM-20 Cell Cycle & Regulation (Shows the cell cycle and regulation}
BT-15 Hybridoma Technology (monoclonal antibodies)
- Molcecular Biology & Genetic Engineering
Bi-6 DNA Double Helix
Bi-16 Types of RNA
MB-14 DNA Replication in Bacteria {Shows the origin of replication, enzymes involved in replication, mechanism of DNA replication, modes of replication}
MB-15 DNA Repair System {Shows the different steps of DNA damage and repair mechanism}
MB-16 DNA Viral Replication {Represents the viral replication in dsDNA, Retroviruses, ssRNA+ and ssRNA-}
MB-17 DNA Genetic Material {Depicts the experimental proof for DNA by Hershey-Chase Experiment and Messelson-Stahls Experiment}
MB-24 Protein Synthesis {Shows the Central Dogma, Structure of RNA Polymerase and Process of Protein Synthesis (Transcription and Translation)
MB-25 Protein Synthesis-Translation {Illustrates the translation in both Prokaryotes and Eukaryotes}
MB-26 Protein Synthesis-Transcription {Illustrates the transcription in both Prokaryotes & Eukaryotes}
BT-27 Vectors-I {Structure of Plasmid & Cosmid and types of vectors- Plant & Shuttle}
BT-28 Vectors-II {Animal & Artificial - Yeast and Bacteria}
BT-29 Vectors-III (Structure of l Phase, Expression and Phasmid l ZAP Vectors and Transposons}
BT-31 Applications of Genetic Engineering
- Bio Process Technology
BT-2 Bio-Reactors-I {Designs of Stirred-Tanks, Sparged Stirred Tank, Membrane cycle, Packed Bed, Tower, Cyclone column and A hollow fibre bioreactor}
BT-3 Bio-Reactors-II {Design of Cylindro-conical Bioreactor & V-fermenter for production of plant metabolites and vessels used for animal cell cultures}
BT-21 Pencilllin Production {Shows the schematic representation of penicillin production and includes the types of penicillin structure of penicillin}
- Enzyme Biotechnology
BC-8 Enzymes Classification & Kinetics {Shows the classification, Enzyme action & inhibition}
BT-17 Immobilization of Enzymes {Covers the techniques of Immobilization, absorption, non–covalent entrapment, covalent binding, entrapment with covalent binding, Membrane Confinement, Cross linking & Liposomal entrapment)
BT-25 Transgenic Animals {Ex: Cow}
BT-30 Embryonic Stem Cell Technology {Depicts the making of transgenic mice using engineered embryonic stem cells}
MB-10 Pathogenic Protozoa-I {Structural details of Entamoeba Histolytica, Balantidium and Plasmodium}
MB-11 Pathogenic Protozoa-II {Structural details of Trypanosoma, Giardialamblia, Leishmania}
Z-64 Ascaris lumbricoides {Roundworm}
Z-65 Ancylostoma duodenalu {Hookworm)
Z-66 Dracunculus medinensis (Guinea/Dragon/Serpent worm)
Z-67 Enterobius vermicularis (Thread/Pin/Seat Worm)
Z-68 Schistosoma haematobium
Z-69 Trichuris trichiura (Whipworm)
Z-70 Trichinella spiralis (Trichinaworm)
Z-71 Fasciolopsis buski (The large or joint intestinal fluke}
Z-72 Leishmania donovani
Z-73 Trypanosoma brucei gambiense
Z-1 Entamoeba histolytica
Z-2 Plasmodium Life Cycle in Human
Z-3 Plasmodium Life Cycle in Mosquito
Z-5 Taenia Solium Life Cycle
Z-6 Vuchareria Bancrofti Life Cycle
Z-49 Taenia Solium Structure
© Copyright 2010. All Rights Reserved. Modern Science Apparatus Pvt. Ltd.